Bywak Aktywna Starość i Solidarność Międzypokoleniowa, który odbędzie się 10 kwietnia o godzina 17.30. Spotkanie poprowadzi Dorota Jurzysta. Osoby zainteresowane prosimy o potwierdzenie uczestnictwa na adres siectrop@gmail.com lub siec@akademiatrop.pl
Zapraszamy do zapoznania się z tekstem napisanym przez Dorotę Jurzystą:
"Dawno, dawno temu kiedy czeladnik szewski dostał dyplom mistrzowski to już do końca życia w tym samym miejscy, na tym samym kowadełku klepał buty według tego samego szablonu.
Czasy się zmieniły, zmiany „szablonów, kowadełek i miejsc” następują zdecydowanie szybciej. To czego się wczoraj nauczyliśmy dzisiaj musimy weryfikować. Według czego mamy weryfikować? Według popełnianych błędów? A może umiejętności: przewidywania, antycypowania, zdobyte wraz z doświadczeniem życiowym są wartością, które powinniśmy doceniać. Czy jednak przepływ wiedzy idzie tylko w jednym kierunku? Czy umiemy czerpać z przyspieszenia tempa zmian pokoleniowych?
W kontekście starzenia się siły roboczej zwalczanie dyskryminacji ze względu na wiek staje się nie tylko potrzebą ekonomiczną, ale i społeczną. Odzwierciedlająca to Ramowa dyrektywa dotycząca zatrudnienia i pracy (ang. Employment Framework Directive) z 2000 r. tworzy nowy kontekst prawny w większości państw członkowskich UE. Dyrektywa zakazuje dyskryminacji ze względu na wiek (a także ze względu na szereg innych cech) w zakresie zatrudnienia, samozatrudnienia, profesji wykonywania zawodu, kształcenia zawodowego i poradnictwa oraz członkostwa w organizacjach.
Jej stosowanie może się przyczynić do stopniowego przełamywania barier, które napotykają osoby starsze w procesie rekrutacji, szkoleń i promocji, oraz do stopniowego likwidowania negatywnych stereotypów na temat starszych pracowników, które stanowią podstawę tych barier.
Dobre i kompleksowe zarządzanie wiekiem zwiększa potencjał pracowników (i to nie tylko starszych), doprowadza do jego efektywnego wykorzystania (na przykład dzięki współpracy pracowników w różnym wieku następuje uzupełnianie i wymiana kompetencji), podnosi motywację starszych osób do utrzymania pracy i wykonywania jej w sposób jak najbardziej efektywny. Wszystko to razem stanowi podstawę korzyści dla obu stron: pracowników (dłuższa aktywność i osiągane dzięki niej zarobki) oraz pracodawców (dysponowanie zespołem pracowników o odpowiednich kompetencjach, motywacji i w rezultacie ograniczenie kosztów działalności i zwiększenie szans rozwoju).
To z punktu widzenia organizacji, firmy, twardego HR’u ale zarządzanie wiekiem, rozwijanie dialogu międzypokoleniowego to nie tylko sprawa firm. Tak naprawdę to sprawa nas wszystkich i każdego z osobna – bo żyjemy w szybko zmieniającym się świecie, bo kiedyś pokolenia zmieniały się co 25-30 lat a teraz już co dekada to inna generacja. Kiedyś pokolenia następowały po sobie, teraz obok siebie żyją ludzie z pokoleń B, X, Y a nadchodzi już C. Umiejętności komunikacji, zrozumienia, słuchania się nabierają coraz większego znaczenia.
Dlatego chcemy przyglądać się, tworzyć narzędzia, czynnie popierać i uczestniczyć we wspieraniu świata, w którym relacja mistrz – uczeń staje się wielowymiarowa i wielokierunkowa.
Rozpoczęliśmy współpracę z Biurem Rzecznika Praw Obywatelskich, współpracujemy już z Uniwersytetem Trzeciego Wieku Collegium Civitas. Mamy konkretne propozycje działań już w maju, do których potrzebujemy wolontariuszy, trenerów, moderatorów.
Zapraszamy na spotkanie wszystkich, którzy chcą poznawać (poznają) i rozwijać (rozwijają) takie tematy jak:
- Dialog międzypokoleniowy
- Zarządzanie wiekiem
- Solidarność pokoleń XYC i wszystkich innych"
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz