Zapraszamy do zapoznania się z "Przewodnikiem po otwartej nauce". Idea 'otwartej nauki', bliska Akademii TROP, jest uznawana w świecie nauki, m.in. przez Massachusetts Institut of Technology, Uniwersytet Harvarda. Także Unia Europejska, OECD i UNESCO wspierają tę koncepcję.
Poniższy cytat o 'Uspołecznianiu nauki' pochodzi ze wspomnianej publikacji:
"Uspołecznienie nauki oraz uczynienie z wiedzy zasobu publicznego w najszerszym zakresie znajdują uzasadnienie także we współczesnej refleksji ekonomicznej. Paul Romer w pracach nad endogenicznymi czynnikami wzrostu gospodarczego wykazał, że kluczowym czynnikiem kreowania wartości są, obok kapitału fizycznego 'idee' (a więc zarówno know-how, jak i wiedza naukowa). O ile jednak kapitał fizyczny jest dobrem konkurencyjnym, o tyle idee są dobrem niekonkurencyjnym - nie ubywa go wraz z konsumpcją, przeciwnie - społeczno-ekonomiczna wartość idei rośnie w miarę ich upowszechniania.
Niestety, w Polsce prowadzi się bardzo ograniczoną i jednostronną debatę nad społeczeństwem wiedzy i gospodarką opartą na wiedzy - pojęcia te stały się oficjalnym zaklęciem.
W obowiązującym dyskursie pojęcia te są rozkodowywane zgodnie z logiką kapitału klasycznego, nowoczesnego, w którym wiedza jest traktowana jako kapitał fizyczny i dobro konkurencyjne. 'Wiedza to towar', powinna być przedmiotem obrotu komercyjnego, nie zaś upowszechniana w modelu otwartym. Tylko bowiem jako towar, dobro ekskluzywne, ma wartość dla inwestorów."
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz